Miért fontos a jó futócipő

Miért jó futni?

A futás az egyik legjobb sport. Nem kell hozzá más, csak az elhatározás, illetve egy jó futócipő, ami minden szempontból megfelelő ahhoz, hogy a mozgás valóban élmény legyen.

Élettani hatása kiváló, növeli az állóképességet, edzi a szív- és érrendszert, javítja az anyagcserét, a légzőszervre, a kiválasztó rendszerre, a hormonháztartásra és az idegrendszerre is pozitív hatással van.

Hangulatjavító hatása is közismert, nem beszélve a sikerélményről, ami egy-egy megtett táv után boldogsággal tölti el az embert, miközben kitartásra nevel, javítja a stressz-, illetve monotónia tűrő képességet.

Futó- vagy utcai cipő?

Az utcai vagy szabadidőcipő természetesen nem jó választás. Főleg akkor nem, ha a futással még csak ismerkedünk. Ahhoz, hogy ne fájduljon meg a derék, a csípő, a térd, a lábfej, megfelelő alátámasztásra, ütődésvédelemre van szükség, amit egy sétához, napi tevékenységhez gyártott lábbeli nem tud nyújtani.

blog1.jpg

A futócipő kiválasztásakor a lábboltozat formáján, a boka tartásán, a láb talajfogásán kívül figyelembe kell venni a lábméretet, testsúlyt, a napszakot, a terepet, a tervezett távokat és a futási stílust. Ezek a szempontok segítik a megfelelő sporteszköz alkalmazását, ami könnyíti a futást, így megelőzhetőek a sérülések, a hosszabb kihagyások az edzések között.

Vásárlás előtt a lábméret pontos meghatározására is szükség van, ami azért számít, mert futás közben nagyobb lesz a lábfej. Így ha nyugalmi állapotban pontosan illeszkedik, a megtett táv végére szorítani, nyomni fog, ami fájdalmas, kellemetlen élmény, elriaszthatja a mozogni vágyót az újabb kilométerek legyűrésétől.

A testsúly a mozgás közbeni ütődés mértékének megbecsülése, a napszak a láb terhelés során történő változása, a füves, rekortán, betonos, dimbes-dombos terep meghatározása a talpkiképzés miatt lényeges. Fontos azt is megjegyezni, hogy például hosszútávfutóknak és sprintereknek is más-más cipőkialakításra van szükségük.

A futócipők talpa, a felsőrésze, a gyártás során választott anyagok igazodnak a mozgást végző anatómiai adottságaihoz. A jó lábbeli szellőzik, alátámasztja a lábat, korrigálja a futó kifelé vagy befelé felé dőlő lábmozgását, ami az ütődéskor nagyobb terhelést jelent az izületekre, porcokra, mint járáskor. 

Hol és mennyiért?

Nem feltétlenül a legdrágább a legmegfelelőbb, bár az tény, hogy itt igaz az ár-érték arány, de rossz választás esetén a legborsosabb árú futócipő is kínokat fog okozni viselőjének. Ugyanakkor érdemes jól átgondolni, hiszen a következő 800-1000 km alatt megtérül a befektetés.