Mi az a TRX?
Egy igen hatásos testmozgás, mely egyre népszerűbb Magyarországon is, s melyet eredetileg gyógytornára fejlesztették ki. Eredménye nem más, mint edzettségi szint javulás, állóképesség növelés és az izmok növekvő teljesítménye.
Az USA híres mozgáskultúrájáról, mely elsősorban a fitnesz felé fordítja a figyelmet. A TRX maga, szintén amerikaiak által kifejlesztett mozgásforma, melynek eredeti célja az volt, hogy egyes sportsérülések, azokból adódó műtétek rehabilitációját katalizálja.
A mozgásmintákba ötvözött izomerősítés hatására nagymértékben javul a teljesítmény, ezáltal sokkal hatékonyabbá válnak izmaink és eltérő funkciójuknak is jobban eleget tudnak tenni. Itt arra kell gondolni, hogy az izmok sokkal stabilabbá válnak, ezáltal terhelhetőbbé is. Nem az az elsődleges cél, hogy felépítsük az izmokat, hanem a meglévő izmok terhelhetősége és stabilitásuk fokozása. Megfontoltan, fokozatosan és körültekintően. Valójában ez a lényeg a TRX edzéseken.
Hol fejti ki hatását?
Bizonyára sokan hallottak már a core izmokról. Ezek egészen pontosan a gerinc körül, jelesül az ágyéki részen lévő úgynevezett hurkok. A test erőközpontjának is szokták nevezni, mert a stabilitás szempontjából alapvető fontossággal bírnak. Mivel edzések során a core izmok erősödnek, természetes funkciójuk hatékonysága növekszik, ezért az egész izomrendszer működése produktívabb lesz.
Mi a sporteszköz?
A TRX valójában egy heveder. Felfüggesztett rendszer, edző szalag. Sikere egyszerűségében rejlik. Magát a hevedert saját magunk is megvásárolhatjuk sportboltban, azt az edzésekre sajátunkként vihetjük magunkkal, ha ezt szeretnénk. (Az edzőtermekben természetesen rendelkezésre állnak.)
A csoportos edzéseken akár húsz fő is együtt dolgozhat, de általában kevesebb létszámmal tartják a tréninget. Ilyenkor 2-3 ember van jelen, edzői koordinálással.
Mit érünk el vele?
A lényeg tehát, hogy megmozgatjuk az egész testet, mintegy ellenállásként használva saját súlyunkat, s így fejtünk ki különböző hatékonyságú intenzitást. Egy teljesen kezdő TRX-es, kortól és nemtől függetlenül használja ugyan azt a hevedert, mint például egy súlyemelő, hiszen az intenzitást a számunkra megfelelő módon „állítjuk” be. Testünket közben esztétikailag is alakítjuk, formáljuk, és jobb izomzatot alakítunk ki, az egyensúly megteremtése mellett. Növekszik tehát állóképességünk, miközben ízületeinket is edzésben tartjuk, megelőzve ezzel az esetleges sportsérüléseket. Ezért is használják élsportolók – sportágtól függetlenül – felkészítő edzésként versenyeik előtt.
Érdekesség még, hogy TRX edzés közben még egy kardió edzéshez képest is több kalóriát égetünk, hiszen a mozgás intenzív. Felgyorsítja az anyagcserét, és még az edzés befejeztével is folytatódik az úgynevezett „utóégetés”.
Ne kezdjük el egyedül! Mielőtt belefognánk, mindenképp kérjük ki végzett edző segítségét, s az első néhány hónapban kizárólag vele közreműködve végezzük a gyakorlatokat!